Podzim v enviromentálním centru

V nejbližší době nás sice čekají prázdniny, dovolené nebo alespoň obyčejný a příjemný odpočinek ve stínu horkého léta, ale už nyní jsme se společně zamýšleli nad podzimními pořady v našem envicentru.

Jak si zmíněné pořady představujeme? Bude to něco mezi zajímavou přednáškou, besedou a vyprávěním. Jako jeden z prvních hostů nám přislíbil účast František Dostál, který patří mezi nejznámější české fotografy. Zajímaly ho nejen slavné postavy, zachytil svým fotoaparátem například papeže Jana Pavla II. nebo Karla Gotta, ale blízcí mu byli a jsou lidé na ulici nebo třeba v hospodě. V jeho snímcích je skutečný a všední život, humor a hlavně porozumění, sounáležitost. František Dostál je autorem více než třiceti fotografických publikací, jmenujme například Lidé pravdě podobní, Život na psí knížku, Jdeme na jedno, Život je pes, na desítkách dalších se jako ilustrátor podílel. Narodil se a vyrůstal v Praze, část života prožil v jihočeských Vodňanech a ve vsi  Hradenín, dnes místní části městyse Plaňany. Také proto je nám bližší. Nikdy nebyl fotografem z povolání, pracoval celý život jako konstruktér a projektant. Je držitelem desítek ocenění, v českém i zahraničním tisku publikoval tisíce snímků. Zdaleka není jen fotografem obyčejných lidí ve městě, mezi jeho nejslavnější soubory patří kniha Letní lidé z doby, kdy často jezdil Posázavským pacifikem z Braníka do malých říčních lázní na zlenické Hlásce u Sázavy. A jak říká jeden z jeho přátel, byl snad jediný, kdo tam nejezdil odpočívat. Jezdil tam fotografovat.

Své práce představil na mnoha výstavách nejen v Čechách a na Moravě, ale i třeba v Kanadě, Polsku, Německu, Francii, Španělsku a Holandsku. Před pěti lety proběhla jeho velká souborná výstava na Pražském hradě.

Těšíme se, že přiveze i ukázky posledních knih a možná i výběr ze svých nejslavnějších fotografií. Ale nejvíc se těšíme, až si s ním budeme moci popovídat. O obyčejném životě, radostech a starostech, o nás všech.

Věříme, že si tu příležitost nenecháte ujít.

Dáme vám včas vědět.

Další zajímavou osobností, která přislíbila účast v našem zatím pětidílném cyklu, je ředitel Regionálního muzea v Kolíně Mgr. Vladimír Rišlink. Mnozí ho znáte z vystoupení v televizi, ani v Cerhenicích nebude poprvé. I na něj se budeme jako na skvělého vypravěče a odborníka upřímně těšit.

A pokud to všechno stihneme, připomeneme si na podzim nebo v začátku příštího roku i osobnost astronoma, cestovatele, válečného pilota a generála francouzské armády Milana Rastislava Štefánika, který se spolu s T. G. Masarykem a dr. Edvardem Benešem nejvíce zasloužil o vznik samostatné Československé republiky. Čtvrtého května 2019 uplynulo právě 100 let od jeho tragické smrti při návratu do svobodné vlasti.

/Břetislav Ditrych/