Pozor na možnost tvorby náledí a zmrazků

S velkou pravděpodobností se v pátek večer a v noci na sobotu bude lokálně tvořit náledí nebo zmrazky. Výstraha meteorologů platí od pátečních 16 hodin do sobotních 9 hodin ráno. Nebezpečí úrazů v důsledku uklouznutí. Na neošetřených komunikacích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Výstraha před velmi silným větrem

Před velmi silným větrem varují meteorologové od 21. 10. 2021 09:00 do 21. 10. 2021 20:00. Jihozápadní, postupně západní vítr 8 až 13 m/s, místy s nárazy kolem 25 m/s (90 km/h). 

Silné až velmi silné bouřky

Výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu: Velmi silné bouřky

Platnost: od 25.7.2021 15:00 do 26.7.2021 06:00

Očekává se výskyt velmi silných bouřek ojediněle s přívalovými srážkami kolem 50 mm, kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h.

Výhled nebezpečných jevů:

Platnost: od 26.7.2021 06:00 do 28.7.2021 00:00

Očekáváme výskyt silných, ojediněle i velmi silných bouřek.

Opět silné bouřky

Výstraha: 29. 6. 20:00 – 30. 6. 06:00 hodin

Očekává se výskyt velmi silných bouřek, ve kterých se může lokálně vyskytnout přívalový déšť s úhrny kolem 50 mm, nárazy větru kolem 90 km/h a kroupy .

Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Výstraha před mrazem ve vegetačním období

Platnost výstrahy: 26. 4. 00:00 až 27. 4. 9:00

V noci a ráno se očekává mráz, který může poškodit vegetaci, zejména zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů. V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik/orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot (zpravidla před východem Slunce), nebo dýmování/zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů.