Jak se vládní opatření dotknou Cerhenic? Nová omezení účinná od 1. března.

Vážení spoluobčané, milí sousedé!

Víte, že od 1. března budou platit v Česku přísnější vládní opatření. Chci za sebe předeslat: i v Cerhenicích počty nakažených rostou, a ať jsou opatření jakkoliv nepříjemná, je třeba je respektovat.

Chceme vám říct, že nebudeme zavírat dětská hřiště a sportoviště, protože od pondělí na tři týdny nemohou lidé na procházku mimo obec, na hřištích a sportovištích bude dezinfekce v lahvičkách, hřiště a sportoviště budeme pravidelně dezinfikovat.

Pro vás však platí, že není možné, aby na hřišti byli společně lidé mimo jednu domácnost, tedy i děti, a že jsou i na hřištích od pondělka povinné alespoň jednorázové roušky pro všechny od dvou let (mimo vládou stanovených výjimek).

Školní jídelna v mateřské bude vařit také pro naše seniory, kterým připomínáme, že pokud potřebují, máme pro ně dezinfekci, roušky, rádi jim pomůžeme s nákupy či dovážkou obědů. Stačí zavolat na telefonní číslo: 605283808. To samé platí pro spoluobčany vážně nemocné. Jídelna samozřejmě vaří i pro žáky ZŠ, kteří mají distanční výuku. Více na webu: www.jidelnacerhenice.cz

Prosíme také, abyste poplatky za popelnice a za psy platili elektronicky. Známky Vám doručíme domů.

Co rozhodla vláda a musíme všichni dodržovat od 1. do 21. března:

omezení pohybu:

– možný jen v rámci okresu, vycházky a sport pouze v obci, tedy jen v katastru Cerhenic, venčení psů v noci do 500 metrů od domova.

– výjimky se týkají například cestování do práce, nutných cest k lékaři nebo kvůli péči o blízké a podobně.

přehledné otázky a odpovědi najdete na stránkách ministerstva vnitra, kde jsou k dispozici také formuláře ke stažení: https://www.mvcr.cz/clanek/pohyb-mezi-okresy.aspx.

A také na webu vlády: https://apps.odok.cz/attachment/-/down/IHOABYLUPWWU

uzavření školských zařízení:

v Cerhenicích jsou od 1. března uzavřeny základní škola i mateřská škola. Ve škole probíhá výuka distančně stejně jako u předškoláků ve školce. Na webech ZŠ nebo MŠ najdete všechny informace:

www.skolacerhenice.cz

www.skolkacerhenice.cz

chirurgické roušky:

v zastavěném území venku vždy povinná alespoň chirurgická rouška, mimo zastavěné území při setkání dvou osob (vyjma členů jedné domácnosti) na méně než dva metry.

respirátory:

v MHD, zdravotnických zařízeních, na zastávkách, v obchodech jsou od 1. března povinné respirátory, nelze je již nahradit dvěma rouškami. Výjimku mají děti od 2 do 15 let, ty mohou mít chirurgickou roušku.

Podrobnosti najdete na webu ministerstva zdravotnictví https://1url.cz/1zytH

karanténa a izolace

je prodloužena z deseti na 14 dní.

Vážení spoluobčané, milí sousedé, prosím vás, zkusme to tři týdny vydržet.

Vše máme v našich rukou a věřím, že se s tím v Cerhenicích popereme. Obecní úřad funguje normálně, pro občany v pondělí a ve středu. Pokud budete cokoliv potřebovat, zavolejte mi na mobil: 605283808.

Děkuji vám!

Marek Semerád,

Váš starosta

starosta@cerhenice.cz