Sněhové jazyky a pěkný mráz

Od sobotního rána do nedělního odpoledne se mohou tvořit sněhové jazyky. Očekává se tedy zhoršená sjízdnost komunikací, některé vozovky mohou být nesjízdné. Při řízení auta je nutná zvýšená opatrnost. Při cestování sledovat dopravní zpravodajství.

Teploty v noci na pondělí místy klesnou pod -12 °C

Nová sněhová pokrývka

První prosincový večer by měl podle meteorologů přinést vydatné sněžení, jež by mělo pokračovat i v po celou sobotu. Očekává se většinou 10 až 25 cm, ojediněle až 35 cm nového sněhu.

Pozor tedy na komplikace při chůzi, očekávat lze potíže v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku.

Může být náledí nebo se tvořit zmrazky

Při poklesu teplot pod bod mrazu se budou v noci na sobotu 25. 11. lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky. Lokální náledí a zmrazky se mohou v nočních a ranních hodinách tvořit i v dalších dnech.

Nebezpečí úrazů v důsledku uklouznutí. Na neošetřených komunikacích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Meteorologové varují před silným větrem

Silný jihozápadní až západní vítr s nárazy místy kolem 70 km/hod. předpovídají meteorologové na večer a noc z 23. na 24. listopadu. Výstraha platí od 23. 11. 18 hodin do 24. 11. 8 hodin.

Možné poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel.

Pozor na silný vítr

Výstraha meteorologů platí od sobotní (14. 10.) osmé hodiny rádo do čtyř hodin odpoledne. Před studenou frontou bude zesilovat jihozápadní vítr na čerstvý. Při přechodu fronty se vítr změní na severozápadní a potom by měl začít slábnout. Nejsilnější nárazy větru pravděpodobně místy dosáhnou až 20 m/s, tedy 70 km/h.